Utváření návyků

Utváření

Je obecně známo, že při utváření nového návyku může trvat dva až osm měsíců, než ho plně a bez problémů přijmeme jako součást našich zvyklostí. Do značné míry závisí na motivaci, ale návyk se utváří především díky disciplíně, která nás nutí dělat každý den něco nového.

Doporučujeme začít po malých krůčcích a prodlužovat cvičení z původních pěti minut na stále delší časové úseky. Někteří tvrdí, že je nejlepší začít hned naplno, ale takový přístup může mít za následek přepálení, svalovou únavu a ztrátu motivace. Je určitě lepší začít pomalu. Už jen fakt, že se nacházíte v tělocvičně, i když jste se ještě nedotkli stroje ani nářadí, pomáhá utvářet návyky, což časem ještě zesílí.

Vyhrazení času

Nový koníček se může zpočátku zdát časově náročný a vzhledem ke stávajícím každodenním návykům nemusí být vždy snadné najít si na cvičení čas. Nejlepší je zjistit, jaký čas vám vyhovuje, a ten věnovat novému hobby. Přestávka na oběd, doba před večeří budou nejspíš vyhovovat nejlépe, když chcete zkusit něco nového – pokud tedy nejste ranní ptáče. Samozřejmě musí být vše v rovnováze, takže je zbytečné se přetěžovat. Zdrojem energie může být i zjednodušení života, než si ho trochu zkomplikujete, takže se pokud možno přestaňte věnovat neproduktivním činnostem, což vám ušetří alespoň trochu času. Pokud si každý den, nebo obden, určíte čas, návyk a rutina se utvoří snadněji. Je jednodušší zapamatovat si, že máte jít na procházku v pravé poledne, než když její přesný čas neurčíte.

Trénink

Z povahy cvičení vyplývá, že může být docela vysilující, takže je možná lepší začít o víkendu, v sobotu či v neděli dopoledne, případně během času oběda. Tak získáte více času na odpočinek a uspořádání dalších záležitostí. A pokud jde o typ fyzické aktivity, prostě vás musí bavit! Plavání, běhání a jízda na kole patří k oblíbeným disciplínám, ale můžete zkusit i něco méně obvyklého, např. jógu ,aerobic nebo spinning. O víkendu může být v nabídce více možností cvičení a sportovní kluby bývají o sobotách a nedělích nejvytíženější. Dobrým začátek mohou být programy pro začátečníky, například britský Couch-to-5K (tedy změna z gaučového povaleče na běžce schopného zvládnout tři míle).

Skvrny od potu

Po určitém čase cvičení se zapotíte a brzy zjistíte, ze se vám špinavé oblečení začíná poněkud hromadit, což bude vyžadovat váš zásah. Pro někoho představuje praní prádla navíc velký problém, ale s odstraňovači skvrn Vanish prakticky o nic nejde, protože pomyslnou překážku skvrn od potu s nimi zdoláte velmi snadno.

Tipy na odstranění skvrn od potu jsou jednoduché:


Namočte oděv do 4 litrů teplé vody s odměrkou tekutého přípravku Vanish Gold Oxi Action. Pro začátek použijte asi 100 ml přípravku Vanish.

Oblečení nechte odmočit až jednu hodinu, bílé prádlo můžete máčet až šest hodin.

Nakonec vložte 60ml dávku gelu do pračky a oblečení perte běžným způsobem.

A jeden z problémů je vyřešen! Se značkou Vanish na sobě můžete začít pracovat již dnes!