Tipy, jak přežít léto, když děti nechodí do školy

 

Organizování dne nemusí být nudné

Nejhorší, co se dítěti může přihodit, je sedět celý den na jednom místě a koukat na monitor počítače nebo na televizi. Právě v létě je však velmi snadné tyto zvyky narušit. Dobrý nápad je sednout si s nimi a naplánovat vyvážený mix zábavy spojené s procvičováním mozkových závitů. Skvělým nápadem je zkusit jim představit alespoň jednu novou činnost týdně. Tak snadno zjistí, které typy činností je baví. A samozřejmě to pro ně bude skvělá alternativa ke sledování televize či hraní videoher.

Rodinní přátelé

Je dobré udržovat kontakt s rodinami kamarádů vašich dětí. Možná je v okolí několik tatínků a maminek doma s dětmi a občasné hlídání vašich dětí by jim nejen nedělalo problém, ale navíc by je i mohlo bavit. V hlídání dětí se také můžete střídat, což je skvělá možnost, která všem zúčastněným dospělým poskytne nějaký volný čas. Nejde jen o praktický způsob navazování užitečných kontaktů, ale také o vítanou možnost, jak svému dítěti rozšířit obzory a představit nové činnosti. Zahrnutí kamarádu a sousedů do her a projektů je skvělý způsob, jak si odpočinout. Vaše dítě tak navíc získá nové kamarády a prohloubí stávající kamarádské svazky.

Můžete třeba zorganizovat miniolympiádu nebo fotbalový turnaj pro rodiče a děti ze sousedství, třeba v místním parku. A co výlet na pláž nebo koupaliště. Jak se v žertu říká: „Čím víc lidí, tím větší legrace“. A zároveň jde také o větší bezpečnost během hry.

Co nejlépe využijte čas strávený venku

Připravujte výlety, které budou pro vaše dítě podnětné a po návratu bude zářit štěstím. Zoo nebo muzeum nejsou jen klasické cíle školních výletů, ale když do nich jde celá rodina, zpravidla nejen více drží při sobě, ale zároveň se děti mohou dozvědět i spoustu nových informací.

Dobrým projekt pro celou rodinu je sestavení seznamu deseti zvířat před odchodem do zoo. Na místě se můžete dát do pátrání po zvířatech, přičemž cílem bude všechna vyfotit, případně vyslat každého člena rodiny zjistit o každém ze zvířat alespoň jednu zajímavou informaci.

Rodinné výlety nemusejí být ani příliš drahé. Když je dobré počasí, můžete vymyslet spoustu aktivit, během nichž bude vaše dítě v pohybu bez nutnosti cokoli platit. Podle věku ho můžete vzít na hřiště pro míčové sporty, případně si s ním zaházet létacím talířem.

S venkovními aktivitami je samozřejmě spjato riziko špinavých kolen a skvrn na oblečení. Bláto z kůže rychle odstraníte prostě tak, že ho otřete, ale skvrna na látce je poněkud tvrdší oříšek. Zjistěte, jak odstranit tyto odolné skvrny od trávy či bláta s pomocí odstraňovačů skvrn. Nyní můžete trávit více času s dětmi a nemyslet každou chvíli na pračku.