Těstoviny

 

Druhy těstovin


Těstoviny se vyrábějí v několika tisících tvarů a obvykle pocházejí z některé oblasti v Itálii. K nejtypičtějším tvarům patří penne, rotini a špagety, ale jsou samozřejmě i méně známé tvary jako gigli, lumaconi a garganelli. Těstoviny lze tvarovat ručně, nicméně k vytváření složitějších linií a tvarů, které jsou charakteristické mimo jiné pro conchiglie, se používají speciální přístroje. K výrobě těstovin jsou potřeba pouze vejce, mouka a trochu práce, kterou vám usnadní strojek na těstoviny. Zkuste na internetu najít nejlepší postupy přípravy a užijte si s těstovinami legraci i doma. Je to o hodně snazší, než byste předpokládali! Těstoviny samozřejmě není ani problém koupit. V mnoha případech je nejjednodušší koupit sušené těstoviny. Jednotlivé tvary nejsou specificky určeny pro různé použití, nicméně na některých ulpívá omáčka lépe než na jiných, což platí kupříkladu o penne (víte, že jejich název je odvozen od špičky pera?).

Náš tip do kuchyně

Ačkoli chuť těstovin pochází ze Středomoří, naše způsoby jejich přípravy z valné většiny nikoli. Jedním způsobem rozdílného zakončení přípravy těstovin je nechat omáčku vařit, zatímco cedíte těstoviny. Až těstoviny scedíte, přidejte je do omáčky. Když je ještě alespoň minutu povaříte společně s omáčkou, nasáknout z ní chuť a je velmi pravděpodobné, že se s ní ideálně spojí. Na dně mísy tak nezůstanou žádné suché těstoviny a prospěje to i jejich chuti!

Odstranění skvrn od rajčatové omáčky

Omáčky se s těstovinami velmi dobře snoubí, nicméně o omáčce a oblečení to neplatí. Rajčatová omáčka je nechvalně známá tím, že při každé příležitosti nechává skvrny na oblečení. Časté jsou také skvrny od olivového oleje. Záleží prostě na druhu a typu těstovin. Budete-li se však řídit níže uvedenými pokyny, skvrn od těstovin se přesto zbavíte relativně snadno.

Nejdříve je nutno místo skvrnou obrátit naruby a opláchnout pod studenou tekoucí vodou. Tím zabráníte tomu, aby se skvrna dostala hlouběji do tkaniny. Navíc většinu skvrny odplavíte.

Pokud můžete použít pračku, o vyčištění skvrny se postará prášek Vanish Gold Oxi Action. Postup odstranění skvrn od rajčatové omáčky je následující:

Smíchejte čtvrtinu odměrky prášku s teplou vodou a zamíchejte.

Roztok naneste na celý povrch skvrny.

Nechte působit alespoň pět minut, přičemž zlehka vtírejte roztok do skvrny pomocí spodní části odměrky.

Poté roztok opláchněte o oblečení dejte do pračky. K běžnému pracímu prášku nezapomeňte přidat odměrku přípravku Vanish