Speciál o pečení ke Dni matek – historie a tradice spojené s tímto zvláštním dnem

Historii Dne matek lze podle všeho vystopovat až do dob oslav jara ve starověkém Řecku, kdy se oslavovala bohyně Rheia, matka bohů. V 17. století oslavovali křesťané v Anglii Marii, matku Ježíše. Církevní řád později oslavu rozšířil, aby se vztahovala na všechny matky. Dostala název mateřská neděle.

Den matek se u nás slaví druhou květnovou neděli. Většinu nedělí v roce chodí věřící do nejbližšího farního kostela. Před několika stoletími lidé považovali za důležité vracet se jednou za rok do svého domovského, „mateřského“ kostela. A tak každoročně uprostřed postní doby všichni navštěvovali svůj „mateřský“ kostel, tedy hlavní kostel nebo katedrálu v dané oblasti. Tento den představoval příležitost pro setkání rodin. Děti pracující na vzdálenějších místech (mnohdy jako služebné) dostávaly den volna, aby mohly zajet domů a navštívit rodiče. Správce nebo kuchařka často služebným dovolili, aby si vzaly vejce nebo květiny a upekly koláč, který pak mohly vzít domů mamince. Postupně se z tohoto dne stal den rodinných oslav, který byl spojený i s dáváním malých dárků.

Dni matek, tomu britskému, se v angličtině říká i Refreshment Sunday nebo, velmi mile, Pudding Pie Sunday (toto spojení s jídlem vychází z toho, že právě v Den matek nebývají pravidla půstu dodržována příliš striktně). Se Dnem matek je spojen tzv. Simnel cake, tedy něco jako biskupský chlebíček ozdobený marcipánem, který matky často dostávají. Podle pověsti jeho název pochází ze situace, kdy se jistý Simon hádal se svojí manželkou Nell, jestli se má koláč ke Dni matek péct nebo spíše vařit. Nakonec ho udělali na oba způsoby: SIM:NEL!

Bez ohledu na základy a důvody, Den matek je dnes nerozlučně spjat s jídlem. A co by matky překvapilo víc, než když jim přinesete snídani do postele, připravíte pro ně oběd nebo upečete báječný koláč a uvaříte k němu čaj? Vaření s dětmi také není problém. Jistě, určitě při tom bude i trochu toho nepořádku a dost surovin může skončit mimo misky, ale s prostředky Vanish vyčistíte oblečení i koberec během okamžiku. Bez ohledu na to, zda jde o kečup nebo kávu po snídani v posteli, čokoládu nebo zmrzlinu z koláče či dortu nebo o skvrny od trávy či bláta po vyběhnutí na zahradu pro květiny, Vanish má vždy řešení, jak látky či koberce rychle uvést do původního stavu.