Průvodce podzimními a hnědými barvami

Čokoláda, šťáva z masa, káva a bláto jsou prostě skvělé (i když asi ne tak docela dohromady). Další nešťastnou záležitostí, kterou mají společnou, je hnědá barva. A také to, že jejich odstraňování z oblečení je více než složité. Bez ohledu na to, zda jde o horkou čokoládu na šatech, kávu na košili nebo bláto, které se záhadně vzneslo ze země a ulpělo na školní uniformě, řešení naleznete ve stručném průvodci tím, jak tyto obtížně odstranitelné skvrny odstranit skvrny z oblečení, které v některých případech hnědne častěji a pravidelněji než listí.

Viníků je celá dlouhá řada, ale pro vysvětlení nám budou stačit 3 nejcharakterističtější: skvrny od kávy, skvrny od čokolády a skvrny od bláta.

 

Proces čištění

Když se snažíme vypořádat se skvrnou od něčeho hnědého, často platí, že čím dříve zareagujete, tím snáze jde odstranit. Jde-li o skvrnu s vodní bází (např. od kávy, většiny dalších teplých nápojů a od bláta), která není mastná, nejlepší je opláchnout ji pod studenou vodou, aby nepronikala hlouběji do látky. Pokud je místo se skvrnou dostatečně vlhké, můžete rovnou začít s odstraňováním. Postupy se liší podle barvy materiálu:

V případě bílého prádla je v běžných situacích postup stejný pro všechny tři skvrny, protože často stačí použít silnější přípravek k odstraňování skvrn. Nejdříve odstraňte veškeré pevné části lžící, ale postupujte opatrně, aby nedošlo k vtlačení zbytků hlouběji do materiálu. Použijte odstraňovač skvrn s obsahem peroxidu vodíku, např. Vanish Gold Oxi Action. Promněte zasažené místo a nechte vsakovat po dobu pěti minut. Po uplynutí tohoto času oděv okamžitě vyperte s běžným prádlem. Přidejte odměrku přípravku Vanish, aby došlo k odstranění celé skvrny.

Jde-li o hnědou skvrnu s vodní bází (jako jsou např. skvrny od kávy) na barevném prádle, začněte propláchnutím studenou vodou z rubu skvrny. Je důležité proplachovat skvrnu z rubové strany, aby se barvy nevtlačovaly hlouběji do materiálu a zamezilo se rozšiřování skvrny. Je-li skvrna ještě čerstvá, je možné, že tento krok bude dostačující. Pokud však skvrna zůstává na materiálu, zlehka na ni na neste odstraňovač skvrn určený pro barevné prádlo, např. Vanish Gold Oxi Action. Zlehka vetřete Vanish do skvrny, ale dejte pozor, abyste ji nerozšířili. Pokud je skvrna obzvlášť stará a zaschlá, možná bude prádlo nutno namočit. Poté oděv vyperte s běžným prádlem a přidejte na daný cyklus odměrku přípravku Vanish.

Pro skvrny s olejovou bází a mastné skvrny, např. od čokolády, je nejlepší začít setřením co největšího množství ulpělého materiálu lžící, ovšem neustále je nutno dávat pozor, aby nedošlo k protlačení skvrny hlouběji do látky. Po setření namíchejte roztok z jedné části tekutého čisticího přípravku a dvou částí studené vody. Naneste roztok na skvrnu a zlehka ho vysávejte suchým hadříkem, který vstřebá tekutinu. Po odstranění většiny skvrny na postižené místo začněte nanášet Vanish Gold Oxi Action. Jemně ho vemněte do látky a poté dejte oblečení obvyklým způsobem prát. Nezapomeňte však přidat odměrku přípravku Vanish.

A to je vše! Hotovo! To byl stručný průvodce způsoby, jak postupovat v případě potřísnění horkou čokoládou, kávou s příchutí perníku nebo třeba od pověstného bláta. Můžete tedy vyrazit do krásného podzimního dne, bavit se a spolehnout se, že se skvrnami vám pomůže Vanish.