Přenocování kamarádů u vás doma – průvodce pro rodiče

Důvodem přespání je společná zábava a paradoxně, ačkoli jde o přespání, co nejkratší spánek (je přece tolik lákavých aktivit). Základem je dostatek videí, baterek, her, komiksů, ale také jídla na naplánovanou půlnoční hostinu. Ani pod tlakem, kterému vás vaše děti vystaví, nesmíte zapomínat, že se snadno přestanou ovládat. Nedáte-li pozor, dům může rychle začít připomínat válečnou zónu a vy se můžete ocitnout uprostřed rekonstrukce Pána much. Je to váš dům a platí vaše pravidla. Chcete-li, aby si všichni přespání kamarádů užili, musíte stanovit pravidla a děti je musejí dodržovat.

Pravidla pro úspěšné přespání kamarádů dětí u vás doma: Vaše dítě musí předem připravit pokoj na přespání. Ujistěte se, že máte dostatek matrací, spacáků a polštářů. Pokud ne, řekněte hostům, aby si přinesli vlastní.

Pokuste se dát večeru jistý řád. Např. po večeři by mohla následovat půlhodina věnovaná hrám, poté příprava na spaní, sledování DVD z postele, možná ještě horká čokoláda a potom spaní.

Nenechte své malé hosty konzumovat moc sladkého, protože nejspíš nikdy nebudou mít dost, cukr jim dodá energii a nebude se jim chtít spát. Naplánujte přípravu jídla, které vaše děti milují a které je zasytí. Potom snědí je pár sladkostí, ale přesto budou mít pocit, že si večer krásně užily.

Děti velmi rády vyprávějí, že šly spát ve tři ráno, později možná dokonce, že nešly spát vůbec. Je tedy důležité určit, kdy se zhasne, a dodržet to. Zábava samozřejmě neskončí, dál si budou šeptat a hihňat se. Dejte jim nejdéle hodinu na zábavu v postelích s baterkami a poté vydejte první varování. A po deseti minutách druhé varování. Pokud ani po půl hodině hovor neustane, rozsviťte a pohrozte, že je odvezete domů. Rychle by se měly uklidnit a usnout.

Nechte rozsvíceno na chodbě nebo v předsíni, aby vaši malí hosté v noci snadno a bez rizika pádu našli toaletu, kdyby ji potřebovali. Také tím pomůžete těm, kteří mají trochu strach, když jsou v cizím domě, případně se jim trochu stýská po vlastní posteli.

Ráno se připravte na brzké vstávání, protože děti se zpravidla budí brzy, když mají návštěvu, a nechtějí přijít ani o minutu zábavy, takže se nejen vzbudí, ale budou okamžitě velmi čilé. Snídani rozhodně naplánujte předem. Děti mají po vzbuzení hlad a tousty nebo palačinky je spolehlivě zasytí. Pokud svítí slunce, pošlete všechny na zahradu, kde si mohou v klidu hrát.

A ve skříni nesmí chybět Vanish! Během přespání u kamaráda mohou na oblečení i kobercích ulpět různé skvrny, například skvrny od čokolády na pyžamu či skvrny od pizzy na koberci. Nemusíte se však bát, protože Vanish, jeden z nejoblíbenějších výrobců odstraňovačů skvrn v Evropě, vyrábí produkty pro odstranění snad každé skvrny, na kterou si vzpomenete. Máte-li ve skříni prostředky Vanish, nemusíte se bát rizika, které skvrny a špína pro vaše oblečení a koberce znamenají, protože díky nim máte dostatek času zvládnout pobyt kamarádů svých potomků u vás doma, a dokonce si ho můžete i užít bez zbytečných starostí.