Odstranění skvrn: Je to náš šálek čaje

Stačí nasypat suché listy čajovníku čínského do hrnečku s vařicí vodou a nechat přibližně tři minuty vyluhovat. Podle chuti můžete osladit medem nebo cukrem a přikápnout citronovou šťávu, případně přilít mléko.

Mohlo by se zdá, že jde o rady šarlatána ze středověku, ale ale jsou to jen základní pokyny pro přípravu čaje. Čaj je druhým nejvíce konzumovaným nápojem na světě (po čisté vodě). Důvod je nasnadě: dobře chutná, má povzbuzující účinky, osvěžuje, obsahuje velké množství antioxidantů a zachovává mládí.

Čaj však bohužel také dokáže obarvit prakticky vše, s čím přijde do kontaktu. Je v něm totiž velká koncentrace tříslovin (což je typ rostlinných vláken). Právě z toho důvodu se čaj historicky používal s barvení dřeva, papíru a oděvů. Náhlá ztráta koncentrace může mít bohužel za následek nechtěné zbarvení čehokoli, s čím čaj přijde do kontaktu.

 

Proč?

Důvod, proč čaj i jiné teplé nápoje zanechávají obtížně odstranitelné skvrny, spočívá v chemickém složení. Tyto teplé tekutiny jsou tvořeny velmi stabilními sférickými molekulami, které si dokáží dobře držet svojí stálost a vypařují se v pravidelném vzorci. To bohužel znamená, že zmíněné třísloviny zůstávají uprostřed, na jednom místě, a vytvářejí koncentrovanou skvrnu na vláknech oděvu. Proto se velmi obtížně odstraňují.

 

Co můžu udělat?

Pokud se vám podaří polít se čajem, nepropadejte panice. I když se skvrna může zdát obtížněji odstranitelná než jiné skvrny, pokud zareagujete rychle, neměl by být problém zbavit se jí. Nejdřív dejte materiál pod proud teplé vody (studená voda by naopak skvrně napomohla prostoupit hlouběji do látky) , aby se mohla odplavit opačným směrem, než do látky vnikla, a nepronikala hlouběji. Jakmile většina skvrny vybledne, vmasírujte do postiženého místa Vanish Gold Oxi Action a nechte ho působit několik minut. Poté oděv vyperte běžným způsobem s tím, že k běžnému pracímu přípravku přidáte odměrku přípravku Vanish. Tak dojde k odstranění skvrny úplně nebo téměř beze zbytku.

 

A je to. A teď už jen postavte na čaj, pohodlně se usaďte, což každou vteřinu dělá dalších 70 000 lidí na světě[1],a pak si můžete vychutnat šálek báječného čaje. A bez obav z rozlití čaje a vzniku skvrn.