Obliba přírodních produktů: Průvodce odstraňováním skvrn od přírodních produktů

Definice toho, co je přírodní/organické

Pod pojmem „přírodní/organické skvrny“ rozumíme skvrny způsobené biopotravinami. Ve své podstatě jsou biopotravinami všechny potraviny, protože jsou na bázi uhlíku a sestávají přírodních buněk, které se složitě rozkládají, a jsou tedy velmi odolné.

Tyto typy materiálu působí na látky zcela odlišně od ostatních látek (např. make-up, motorový olej), přichytávají se na ně jiným způsobem a sestávají z jiné sady chemických sloučenin, které je při odstraňování skvrn nutno rozkládat.

Pokud však pojem „biopotraviny“ chápeme jako specifický termín, jde o potraviny, které se pěstují a zpracovávají ve speciálních podmínkách, mají vyšší obsah přírodních látek a žádný nebo velmi nízký obsah konzervantů a přídavných aromat. Tyto syrové přísady jsou ovšem zdrojem nejviditelnějších a nejodolnějších skvrn, takže zdravé alternativy v jídelníčku představují velkou hrozbu pro oblečení.

 

Řešení

Pokud si všimnete skvrny na oblečení, je potřeba c nejrychleji ji opláchnout pod studenou vodou. Pokud se vám skvrnu podaří zaznamenat, když je ještě čerstvá, možná se vám ji podaří vyplavit proudem studené vody a nepronikne do látky. Pokud skvrna již zaschla, případně po opláchnutí vodou zůstala barevná stopa, začněte tím, že k ní budete zlehka přikládat vlhkou papírovou utěrku, kapesníček nebo hadřík. Stejně jako u všech skvrn jde o její vytažení z oblečení, nikoli o drhnutí či vtlačení do látky, protože v takovém případě by následně šla odstranit daleko hůře.

Pokud jste se řídili výše uvedenými pokyny a skvrna nezmizela, můžete provést předčištění s použitím roztoku přípravku Vanish Gold Oxi Action a vody. Z přípravku Vanish a vody vytvoříte směs, vetřete ji do postiženého místa a necháte působit. Přibližně po deseti minutách oděv ponořte až na hodinu (bílé oděvy na delší dobu) do roztoku studené vody s odměrkou přípravku Vanish Gold Oxi Action. Vanish dobře štěpí škroby a enzymy, z nichž sestávají buňky skvrny, takže dokáže skvrnu rychle uvolnit a vyčistit postižené místo. Po odmočení vyperte oblečení v pračce s odměrkou přípravku Vanish. Tento postup o třech krocích je zárukou úspěšného odstranění skvrny