Návrat módy ve stylu retro

Viskóza/rayon

Jedná se o materiál, který se vyráběn už okolo na začátku 20 století. Dnes se stále běžně používá jako příměs, ale jako základní materiál už není příliš v oblibě. Vlákna viskózy jsou z přírodní celulózy a svoji chvíli slávy si tento materiál užil, když přišly do módy havajské košile, tedy v Americe 40. a 50. let minulého století. Před pokusem o odstranění skvrn je důležité zkontrolovat údaje na visačce, protože viskóza bývá velmi citlivá. Při praní viskózu nedrhněte a vždy používejte studenou vodu.


Fáčovina/mušelín

V obou případech jde o poloprůsvitné tkané bavlněné látky, přičemž mušelín je jemnější a fáčovina výrazně těžší. Obě látky se dodnes používají při výrobě oděvů, ale na vrcholu obliby byly v 60. a 70. letech minulého století. Kvůli způsobu výroby mohou oděvy z nich být časem velmi náchylné k poškození, takže při praní je nutno postupovat velice opatrně. Mušelín se doporučuje prát pouze ručně a v teplé vodě, do níž můžete přidat odměrku přípravku Vanish. Pozor při ždímání, aby se materiál nevytáhl a neztratil svůj tvar.

Krimplen

Krimplen je umělá tkanina vyrobena z polyesterové příze, což má za následek, že se jedná o těžkou látku, která je ale odolná proti pomačkání a zachovává svůj tvar. Z toho důvodu byl krimplen na vrcholu popularity v 50. a 60. letech minulého století. Později zažil ústup ze slávy, protože lidé začali dávat přednost lehčím polyesterům nebo přírodním látkám, např. bavlně. Praní a čištění krimplenu je velice snadné, což byl také záměr. Může se prát ve vodě chladnější než 40 stupňů a prostě pověsit na šňůru, aby uschnul. Všechny syntetické látky jsou citlivé na teplo. Je tedy potřeba podívat se na visačku a řídit se uvedenými pokyny.