Když to klouže

Odstranění skvrny

Bez ohledu na to, zda jste měnili olej v autě, nebo došlo k nehodě s olejem během vaření, skvrny od oleje je vždy potřeba odstranit co nejdříve. Čím dříve se pokusíte skvrnu odstranit, tím snadněji to půjde. Budete-li čekat byť jen pár hodin, skvrna může jít odstranit daleko obtížněji.


U většiny látek je na skvrnu nutno okamžitě použít teplou nebo horkou vodu.

Propláchněte látku z rubové strany (tj. nikoli ze strany, z níž skvrna na látce ulpěla), aby došlo k jejímu vyplavení. I po důkladném propláchnutí místa se skvrnou na látce bezpochyby něco zůstane.

Nemáte-li v blízkosti zdroj vody, seškrábněte co nejvíce zbytků skvrny lžící nebo jiným předmětem s ostrou hranou. Poté místo vysajte vlhkým hadříkem nebo papírovou utěrkou, aby se vám podařilo vytáhnout z látky co nejvíce mastnoty. Postupujte opatrně, aby nedošlo k rozšíření skvrny. Spíše hadřík zlehka přikládejte ke skvrně, ovšem můžete i trochu přitlačit.

Odstranění skvrny od oleje s prostředky Vanish

S prostředky Vanish je odstraňování skvrn od oleje snadné. Na oba typy oleje lze použít tekutý Vanish Gold Oxi Action , který skvrny od oleje odstraňuje takřka bez problémů.

Nejdříve musíte oděv namočit do čtyř litrů teplé vody, do níž jste přidali 100 ml gelu (a zamíchali). Roztok začne působit na skvrnu.

Oblečení nechte hodinu (v případě barevného prádla), nebo šest hodin (v případě bílého prádla) máčet. Tak se skvrna účinně rozloží.

Po důkladném namočení je čas na praní. Nastavte pračku na běžný cyklus a do bubnu dejte kromě běžného pracího přípravku dávkovač s 100 ml gelu.

Po dokončení cyklu by skvrna od oleje měla být pryč. Oblečení dejte uschnout a... je to!

Tipy, jak skvrnám od oleje předcházet

Pracujete-li s olejem, vždy se vyplatí vzít si plášť, zástěru nebo jiný ochranný oděv, například staré šaty! Obzvlášť v garáži, kde je hodně věcí od oleje a mastnota je téměř všude, staré šaty dobře ochrání nové oblečení před nebezpečím skvrn. V kuchyni představuje základní část oděvu zástěra, obzvlášť pokud pracujete s horkým olejem nebo vroucí vodou. Oleje a tuky na smažení vám snadno vystříknou na oblečení a původně malé tečky se mohou hromadit. Pokud se však něco vylije, tato ochrana navíc je více než dobrá.