Jde o čas

Okamžik, kdy skvrna ulpí

Mnoho skvrn je nejlepší opláchnout co nejdříve, pokud si ovšem hned všimnete, že na oblečení ulpěly. Na některé skvrny, např. na skvrny od krve, je nejlepší studená voda, ale na mnoho jiných, např. na olejové skvrny, se doporučuje teplejší nebo horká voda – podívejte se na stránku Jak na skvrny, kde se přesvědčíte, jaký přístup je nejlepší.

Nemáte-li v dané chvíli přístup k tekoucí vodě, ale máte náhodou po ruce papírový ubrousek nebo utěrku, vysajte skvrnu a odstraňte z ní co nejvíce nečistoty. Rozhodně však látku nemněte ani nedrhněte, protože tak by skvrna mohla prostoupit hlouběji do látky a možná se i zvětšit! Lehkým přikládáním ubrousku a vysáváním ze skvrny odstraníte odstranitelné částečky, aniž by se zvětšila.

Až dorazíte domů, můžete pokračovat v souladu s níže uvedenými tipy.

O několik dní později

Skvrny obvykle objevíme až při převlékání, nebo dokonce tehdy, když prádlo dáváme do pračky. Až v té chvíli si při pohledu na záda trička nebo na lem košile pomyslíte: „Opravdu to tam bylo celou dobu?“

Když k tomu dojde, nepomůže již prosté opláchnutí a vysátí, protože skvrna už bude výrazně zaschlá. Látku nebo oblečení bude nutno okamžitě vyprat, ovšem ještě před praním se věnujte předčištění. Na většinu skvrn na barevném prádle bude stačit prášek Vanish Gold Oxi Action, ale pokud si nejste jisti, podívejte se na stránku Jak na skvrny.

Obecná pravidla předčištění s použitím přípravků Vanish jsou následující:

Z balení prášku Vanish vezměte odměrku a ze ¼ ji naplňte práškem. Dolijte ¾ vody.

Mísení proveďte v odměrce.

Roztok naneste přímo na zaschlou skvrnu, ovšem nikoli okolo ní.

Pomocí spodní strany odměrky vetřete směs do skvrny.

Nechte působit max. pět minut, poté místo opláchněte a oblečení dejte do pračky.

Nakonec pračku zapněte na normální cyklus. K prádlu můžete kromě běžného pracího přípravku přidat i odměrku prášku Vanish, aby zmizely i skvrny, které jste mohli přehlédnout.

Několik týdnů po události

Některé skvrny mohou unikat pozornosti i týdny, obzvláště na málo nošeném oblečení. Odstranění takových skvrn je poněkud složitější a bude na něj potřeba více času. V případě zaschlých a úporných skvrn je nejlepší danou látku nebo oblečení namočit. Zkuste prášek Vanish Gold Oxi Action. Jednotlivé kroky jsou následující:

Do čtyř litrů teplé vody přidejte odměrku prášku a dejte oděv namočit.

Barevné prádlo nechte máčet pouze jednu hodinu.

Bílé prádlo lze máčet až šest hodin.

Po namáčení prádlo vyždímejte a dejte ho do pračky s ostatním prádlem.

Jak vidíte, Vanish má dobrý potenciál zatočit se skvrnami, i když již nejsou čerstvé.  Pokud skvrna nezmizí po jeho prvním použití, zopakujte celý postup. Další tipy na odstranění skvrn naleznete v dalších článcích.