Dovolená – balení v klidu

 

1. Módní návrhářka Diane von Furstenberg jednou řekla: „Když pochopíte, jak sbalit kufr, pochopíte i svůj život“. Ujistěte se, že vždy máte ten správný kufr. Na velikosti záleží: příliš velký kufr se nevejde do kufru taxíku nebo pronajatého auta, příliš malý zase znamená nebezpečí, že budete sedět na víku, aby šel vůbec zavřít!

2. Pokud cestujete letadlem, nezapomeňte, že lze odbavit jen určitý počet zavazadel. Vetšinou jen jedno na osobu. Některé aerolinky si za odbavená zavadla účtují poplatek.

3. Věnujte nějaký čas plánování toho, co chcete na dovolené dělat. Jakou zemi navštívíte a jaká jsou v ní pravidla ohledně oblékání (restaurace, náboženské a církevní stavby apod.)? Podívejte se na předpověď počasí na celou dobu pobytu.

4. Před vlastním balením sestavte seznam věcí, které budete potřebovat, až budete mimo domov.

5. Shromážděte si vše, co si chcete vzít s sebou. Všechny věci rozložte na podlahu a nemilosrdně je proberte. Velikost hromady věcí vás možná zarazí! Opravdu budete mít čas přečíst 4 knížky za víkend? Musíte si s sebou vzít všechny boty, protože „by mohly být potřeba“? Většina lidí cestuje s příliš mnoha věcmi, z nichž většinu stejně nepoužije. Přistupujte k tomu rozumně a zabalte jen to, o čem si myslíte, že budete nosit. Nezapomeňte, že na místě zpravidla není problém cokoli dokoupit.

6. Praní v ruce Na dvoutýdenní dovolenou si nemusíte balit 14 párů ponožek a kalhotek ani množství halenek jen prosto, že máte obavy ze špíny a skvrn. Vezmete-li si odstraňovač skvrn Vanish – sprej před praním, můžete vyrazit vysloveně nalehko, protože tento přípravek vám pomůže zvládnout veškeré náhodné skvrny, např. od červeného vína, olivového oleje, čokolády, hořčice či koly. Oděv očistěte a poté použijte trochu přípravku Travel Wash k úplnému vyčištění oděvu a odstranění skvrn.

7.Čas balení! Jsou tři nejoblíbenější techniky balení: skládání, rolování a vytváření balíčků. Pokud věci rolujete a skládáte do úhledných balíčků, rozhodně se vám toho do kufru vejde víc. Připravte si věci do balíčků. Srolujte malé věci, například spodní prádlo, plavky, halenky, kraťasy apod. Srolujte je do balíčků a na dně kufru vytvořte stěnu z oblečení. Tak získáte rovný povrch, na který položíte např. šaty, kalhoty a bundy. Úplně nahoru položte choulostivě věci.

8. Věci jako toaletní potřeby je záhodno balit dohromady a ukládat je do zatažitelných plastových sáčků, aby se zabránilo situaci, kdy by vytekly do zavazadla.

9. Nejtěžší a nejobjemnější kusy oděvu si oblečte a nebalte je!

10. Cestují-li dva lidé (nebo více lidí) společně, lze věci rovnoměrně rozdělit do více zavazadle, aby v případě ztráty jedno měli oba alespoň nějaké oblečení. Navíc lze nějaké oblečení na převlečení dát i do příručního zavazadla, což platí i pro základní toaletní potřeby. Opět jde o praktické řešení pro případ ztráty hlavního kufru.

11. Ujistěte se, že všechny kufry jsou zamčené.

12. Veškeré cestovní doklady a základní léky uložte do příručního zavazadla.

A nakonec – až dorazíte na místo dovolené, můžete pomačkané kusy oblečení pověsit do koupelny, kde není nouze o páru. Tím se jejich pomačkání zmírní. Nestane se tak automaticky. Jakmile oblečení lehce zvlhne, musíte s ním zatřepat a vytáhnout do správného tvaru.

A hlavně si nezapomeňte užít dovolenou!