Červená barva

Skvrny od červeného vína

Skvrnám od červeného vína – svařeného, ale i při běžné konzumaci – se během svátků prakticky nelze vyhnout. Můžete se polít sami při nešikovném nalévání nebo do vás strčí bavící se host a vyrazí vám skleničku z ruky, což může mít za následek potřísnění oblečení například klaretem. Skvrny od červeného vína nepředstavují tak neřešitelný problém, jak by se mohlo zdát. Pouze je nutno předejít tomu, aby pronikly hluboko do látky.

Dobrým trikem je nasypat na skvrnu okamžitě trochu soli. Sůl vytáhne červené víno z látky. Poté přikládejte na postižené místo, směrem doprostřed skvrny, suchý hadřík. Natlačte na látku ani hadřík opakovaně neodtrhávejte (tím dojde k nasáknutí vlhkosti). Potřebujete-li se zbavit zbývajících stop, naneste Vanish přímo na postižené místo a nechte ho pět minut působit. Poté oděv vyperte, přičemž k běžnému pracímu přípravku přidejte odměrku přípravku Vanish. Katastrofa odvrácena!

 

Bobule, třešně a další ovoce

Zdrojem skvrn od ovoce mohou být třeba maliny z dortu Pavlova nebo brusinky z talíře s krůtou. Nešťastně položená nebo uchopená vidlička vám může také pěkně ušpinit svetr, mikinu nebo, což je snad nejhorší, bílou košili. Ale ne! Díky podobnému složení jsou však tyto skvrny velmi podobné skvrnám od bílého vína, ovšem také v tomto případě je nutno zasáhnout okamžitě. Použijte vlhký ručník nebo houbičku s trochou vody, aby se vám podařilo odstranit co nejvíce nečistoty (nezapomeňte, že místo nesmíte třít, aby se skvrna ještě nerozšířila). Je-li to možné, propláchněte skvrnu vodou. Během přikládání ručníku nebo houbičky měňte nebo čistěte podložku, aby se vám podařilo vytáhnout z látky co nejvíce vlhkosti a nečistot. Poté použijte Vanish, který si se skvrnou poradí.

 

Skvrny od krve

Pro někoho jde o hrůzný zjev, ale kuchyni se nemusí vždy pouze jednat o lidskou krev (i když se díky vlastní nešikovnosti někdy můžete omylem říznout). Například při přípravě chutné pečeně může nějaká krev vystříknout nebo stéct z talíře. Vanish se se skvrnami od krve vyrovná bez nejmenších problémů.

Nejdříve dejte skvrnu pod proud čisté a studené vody a vyplavte co nejvíce znečištění. Vanish a studená voda fungují při odstraňování skvrn od krve naprosto skvěle, protože tento roztok rozkládá krev, čímž ji rozpouští. Dejte pod proud studené vody látku i z rubové strany, aby se skvrna zcela vyplavila. Určitě skvrnu nestírejte, protože by se rozmazala a rozšířila, ale rozhodně by nezmizela. Spíše skvrnu předtím vysajte vlhkým papírovým ubrouskem, aby neprosákla do látky.