Boj se skvrnami od omáčky: Slavnostní tabule beze skvrn

Není náhoda, že některé z největších oslav roku se odehrávají uprostřed zimy. Dokonce když se vzpomínkách zabrousíme do doby kamenné, je známo a dokázáno, že nejbujařejší oslavy se konaly v době, která podle našeho kalendáře odpovídá konci prosince. Všichni se sešli, aby si společně užili, a samozřejmě nejdůležitější součástí oslav bylo vydatné jídlo. A radost, že nejhorší část zimy byla minulostí, nebrala konce. Věci se příliš nemění, a tak na celém světě je zima synonymem vydatných, chutných pokrmů mnoha chutí a vůní. A s tím jsou ruku v ruce i dochucovadla.

Chutné jídlo často zanechává obrovské skvrny, a tak netrvá dlouho a nové zimní oblečení je doslova pokryto menšími i většími skvrnami od omáček a jiných chutných pokrmů. Proto jsme sestavili menu sestávající z několika nejznámějších, a zároveň nejchutnějších a nejoblíbenějších, viníků skvrn. Podíváme se i na to, proč jsou skvrny od nich tak problematické a jak si Vanish s odstraněním skvrn poradí lehce a rychlostí blesku.

 

Na začátek:

Polévka

Technicky řečeno se sice nejedná o omáčku, nicméně jde o pokrm, který se jí během svátečního období a zanechává poměrně obtížně odstranitelné skvrny. Polévky se vyznačují výraznou chutí, ale také výraznými barvami, které mnohdy ulpí na oblečení. Je nutno konat okamžitě. Nejlepší taktikou při odstraňování skvrn od polévky je opláchnout látku, použít poměrně velké množství přípravku Vanish Gold Oxi Action a nechat ho působit přibližně hodinu. Poté vše vyperte běžným způsobem, ovšem nezapomeňte přidat nezbytnou odměrku přípravku Vanish.

 

Hlavní jídlo:

Výpek

Výpek znamená v různých koutech světa různé věci. V našem případě hovoříme o výrazné hnědé omáčce ze šťávy z masa, což je prostě nezbytný doplněk pečeně. Vysoký obsah tuku ve výpeku znamená, že skvrny od něj jsou velmi obtížně odstranitelné, nicméně použijete-li tekutý Vanish Gold Oxi Action a vetřete ho do postiženého místa, měly by se rozpustit i odolné tukové buňky. Poté oděv vyperte, k běžného pracímu přípravku přidejte odměrku přípravku Vanish a skvrna od výpeku zmizí v nenávratnu.

 

Hořčice

Žlutá pasta zanechává obzvlášť obtížně odstranitelné skvrny, takže nejdůležitější je v tomto případě rychlost. Setřete co nejvíce hořčice, ale postupujte opatrně, aby nedošlo k poškození vláken. Poté do skvrny vetřete směs z přípravku Vanish Gold Oxi Action a vodu. Nechte působit deset minut a opláchněte skvrnu z rubu látky. Oděv okamžitě vyperte, přičemž do běžného pracího přípravku přidejte odměrku přípravku Vanish.

 

Brusinková omáčka

Podobně jako omáčka z černého rybízu nebo kdoulová marmeláda má i brusinková omáčka konzistenci želé, má velký obsah ovoce a velmi výraznou chuť, která skvěle doplňuje sladké i slané pokrmy. Zářivě červené želé se snadno přichytne na vlákna oděvu, ovšem lze snadno odstranit. Pokud si skvrny všimnete včas, obvykle lze skvrnu propláchnout pod tekoucí vodou (z rubové strany látky). Jednoduše se vyplaví. Pokud stopa po červené skvrně nezmizí, naneste přímo na ni Vanish Gold Oxi Action, k běžnému pracímu přípravku přidejte odměrku přípravku Vanish a dejte prát. Skvrna určitě zmizí.

 

A jako zákusek:

Kompot

Cheesecake, šlehačkové dobroty, dort, Pavlova – nic z toho by nebylo tak docela úplné bez pěkné vrstvy ovocného kompotu. Dezerty samy o sobě sice nejsou z hlediska skvrn příliš nebezpečné, ale ovoce naopak rozhodně ano. A představuje potenciální pohromu pro oblečení. Na skvrnu zlehka nanášejte Vanish Gold Oxi Action a pokoušejte se ji vysát, ale rozhodně ji netřete, protože sladká skvrna od by se tak jen rozšířila. Namočte oblečení na deset minut a poté ho vyperte v pračce. Nezapomeňte přidat odměrku přípravku Vanish, aby došlo z odstranění zbytku skvrny.