Bezpečné oslavy – jak si s dětmi nejlépe užít noc ohňostrojů

 

Víte, že...?

Ohňostroje pocházejí z Číny, kde se používají již přes 2 000 let k odhánění zlých duchů během porodů, svateb a náboženských svátků.

Ohňostroje se také již po staletí používají během oslav v Indii a Thajsku, přičemž největší rakety mohou být dlouhé až 3 metry a upevňují se na bambusové tyče o délce až 12 metrů.

Největší zaznamenaný ohňostroj byl odpálen v Číně v roce 1988. Obsahoval přes půl tuny trhavin a světlo z něj bylo vidět až ze vzdálenosti 1 km.

Po rozšíření ohňostrojů v 17. století bylo v Anglii zřízeno oficiální místo Mistra ohňostrojů, který byl jedním ze sloužících na královském dvoře. Král Jakub II. dokonce po obzvláště povedené show pasoval svého Mistra ohňostrojů na rytíře.

Veselé aktivity pro celou rodinu

Jednou z nejstarších tradic Noci Guye Fawkese je stavění jeho figuríny. Jde totiž o obecně známého spiklence, který Spiknutí střelného prachu zosnoval. Máte-li venku k dispozici vhodné místo, dohlédněte na děti při přípravách a stavbě figuríny „Guye“ z novin a starých šatů. Poté pro ně můžete připravit i malý zahradní ohňostroj. Děti vám také rády pomohou s přípravou karamelizovaných jablek. Recept na ně najdete zde.

Bezpečnost vždy na prvním místě

Každoročně se během oslav někdo zraní. Zajistěte, aby nikdo z vaší rodiny nevešel do statistik. Proto je potřeba nastavit jasná pravidla. K nim by mělo patřit:

Ohňostroje nejsou hračky a zapalovat je smějí pouze dospělí.

Při odpalování ohňostroje ustupte do dostatečné vzdálenosti.

Po odpálení se k ohňostroji nikdy nepřibližujte, ani když se neodpálí řádně.

Při používání podpalovače mějte na rukou vždy rukavice – držte ho v natažené ruce a po odpálení ho ponořte do vědra s vodou, protože by vás i potom mohl popálit.

Domácí mazlíčci musejí zůstat uvnitř

Veškerá pozornost je upřena na oheň, světla a oblohu, a tak se oblečení snadno ušpiní a ulpějí na něm skvrny od sazí či mastnoty z jídla. Pokud dětem na šaty ukápne kečup nebo vám vytryskne červené víno na oblíbenou blůzu, stačí jen k běžnému pracímu přípravku přidat odměrku prášku Vanish Oxi Action a veškeré skvrny z oblečení zmizí – bude opět vypadat jako nové,